Winter van life

by | Feb 23, 2015

It’s funny to find out that people who share the same passion for van life live just a few kilometers away – accidental meetings are really the best! I dropped by the garage to know more about their activites and check out the preparations for the upcoming season. The portfolio of their events is inspiring – one of their trips was an expedition beyond the Arctic Circle, and they also regularly attend local festivals. Spring is just around the corner and I’m looking forward to see these beauties where they really belong – on the road!
See and read more about the Slovak VW community on their official website www.busdriver.sk.

Je zábavné zistiť, že ľudia ktorí zdieľajú rovnakú vášeň pre “van life” majú základňu len niekoľko kilometrov od vás – náhodné stretnutia sú naozaj najlepšie! Zastavila som sa v garáži aby som sa dozvedela viac o ich aktivitách a pozrela sa, ako sa pripravujú na nadchádzajúcu sezónu. Ich portfólio je inšpiratívne – organizovali napríklad expedíciu za polárny kruh, ale pravidelne sa zúčastňujú aj miestnych festivalov. Jar je už za rohom, a ja rada uvidím tieto krásky tam, kde naozaj patria – na cestách!
Viac fotiek a príbehov zo života slovenskej VW komunity sa nachádza na ich stránke www.busdriver.sk.

1 Winter van life

2 Winter van life

3 Winter van life

4 Winter van life

5 Winter van life

6 Winter van life

7 Winter van life

8 Winter van life

9 Winter van life

10 Winter van life

12 Winter van life

Dia Takacsova

Dia Takacsova

A photographer and traveller seeking lesser told stories while usually heading east or north. Based between Slovakia and Germany.