Sicily

by | Jul 26, 2017

If you want to go to Catania, Sicily, you book a flight. Or if you live in Calabria you can take a train to Reggio Calabria, then a train to Villa San Giovanni, then change to a ferry to arrive to Messina, where you take another train. The whole journey lasts about 7 hours from Soverato but the train goes along the coast, with a view of the sea from your window. What else can one wish for?

The ferry crossing takes about 20 minutes. We find ourselves in a different world with blooming cherry trees in Messina, the train views of fruit gardens and the beautiful Taormina, and the history in the buzzing streets of Catania. We hitchhike to the Etna on the next day; an Italian couple takes us first, being amused that I live in Calabria – “that must be exotic”, they say. A French family takes us to the top. This is my first Vulcano; it’s otherwordly and the views are stunning – and so are the clouds. The weather is changing and it starts to rain.

Ak chce ísť človek na do Katánie, na Sicíliu, kúpi si letenku. Alebo, ak žiješ v Kalábrii, nasadneš na vlak do Reggio Calabrie, potom na vlak do Villa San Giovanni, následne na trajekt ktorý ťa odvezie do Messiny, kde prestúpiš na ďalší vlak. Cesta zo Soverata trvá približne 7 hodín, no vlaková trať vedie popri pobreží, s výhľadom na more po celý čas. Čo viac si môže človek priať?

Cesta trajektom trvá približne 20 minút. Ocitáme sa v celkom inom svete s kvitnúcimi čerešňami v Mesine, vlakovými výhľadmi na ovocné záhrady a na krásnu Taorminu a na živé ulice Catania plné dejín. V nasledujúci deň stopujeme k Etne. Najprv nás berie taliansky pár, čudujúc sa, že žijem v Kalábrii – “to musí byť exotické”, povedia napokon. Francúzska rodina nás berie na vrch. Toto je prvá sopka, ktorú vidím naživo; je ako z inej planéty, výhľady sú úžasné tak, ako aj okolité oblaky. Počasie sa rýchlo mení a začína pršať. 

Dia Takacsova

Dia Takacsova

A photographer and traveller seeking lesser told stories while usually heading east or north. Based between Slovakia and Germany.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.