Morocco

by | Dec 26, 2015

We are taking a journey from the misty German highways to a country still shrouded in tradition. Landing into a warm evening and finding ourselves surrounded by Moroccans wearing winter jackets we can see that Marrakesh never sleeps. The smells and noises are inescapable. Our Rhiad is our getaway just a few steps from the narrow bazaar streets crowded with donkeys carrying their loads and scooters driving way too close to people. We are waking up before the first rays of sun reach the tiny streets to capture the shadows on the buildings. Our winter days here are about rooftop breakfasts, taxi rides, long bazaar walks and mint tea.

We sit on a bus on the way to the ocean and observe how the yellow landscape is changing to green. Just a few hours later a waiter brings us the fish we chose and the chef prepared. We rent a motorcycle and drive from village to village in search of a sandy beach. The one which is popping up seems kilometres long and dotted only with a few surfers. Flowing from village to village, the road takes us along the coast. Another day we rent a car and drive to the Atlas Mountains. The flat fields are replaced by blood-red hills and roadside markets selling rugs and tagines. There are no plans and there is no time schedule.


Vydávame sa na cestu z hmlistých nemeckých dialnic do krajiny, kde tradície pretrvávajú takmer nemenne. Pristávajúc do teplého večera sa ocitáme sa v spoločnosti Maročanov v zimných kabátoch – Marakeš nikdy nespí. Pred pachmi a zvukmi sa nedá uniknúť. Náš riád je únikom z len niekoľko metrov vzdialených bazárových uličiek preplnených naloženými oslami a skútrami jazdiacimi priblízko k okoloidúcim. Vstávame predtým, než prvé lúče svetla zasahujú úzke uličky, aby som mohla zachytiť tiene na budovách. Naše zimné dni sú tu o raňajkách na streche, taxíkových jazdách a dlhých bazárových prechádzkach sprevádzaných mätovým čajom.

Sedíme v autobuse smerom k oceánu a sledujeme, ako výhľad postupne mení farbu z odtieňov žltej do zelenej. Len o niekoľko hodín neskôr nám časník nesie rybu, ktorú sme si vybrali a ktorú nám šéfkuchár následne pripravil. Prenajímame si motocykel a prechádzame dedinami hľadajúc piesočnú pláž. Tá, ktorá sa pred nami vynára sa zdá byť kilometre dlhá, len s niekoľkými surfermi. Z dediny do dediny, cesta nás vedie pozdĺž pobrežia. V iný deň si prenajímame auto a ideme k pohoriu Atlas. Polia vystriedajú krvavočervené vrchy a následne pocestné obchodíky predávajúce koberce a taginy. Bez plánov a bez časového rozpisu.

Morocco_1

Morocco_2

Morocco_3

Morocco_4

Morocco_5

Morocco_6

Morocco_7

Morocco_8

Morocco_9

Morocco_10

Morocco_11

Morocco_12

Morocco_13

Morocco_14

Morocco_15

Morocco_16

Morocco_17

Morocco_18

Morocco_19

Morocco_20

Morocco_21

Morocco_22

Morocco_23

Morocco_24

Morocco_25

Morocco_26

Morocco_27

Morocco_28

Morocco_29

Morocco_30

Morocco_31

Morocco_32

Morocco_33

Morocco_34

Morocco_35

Morocco_36

Morocco_37

Morocco_38

Morocco_39

_DSC6832

Morocco_41

Morocco_42

Morocco_43

Morocco_44

Morocco_45

Morocco_46

Morocco_47

Morocco_48

Morocco_49

Morocco_50

Morocco_51

Morocco_52

Dia Takacsova

Dia Takacsova

A photographer and traveller seeking lesser told stories while usually heading east or north. Based between Slovakia and Germany.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.