Life in the South

by | Jul 9, 2017

My small “new year” resolution was to live on an island – and it is almost fulfilled: I moved to Calabria, to the very end of the Italian boot. The curvy roads took me from one side of the shoe to another, to my new home in Soverato Marina.

It’s been two months of living by the sea and the mountains at the same time, it’s been two months of looking at the changing colours of the Ionian Sea from our terrace, each time changing from grey to turquoise throughout the day. Two months of shopping at the local market each Friday and stopping for espresso at the same bar that opened 20 years ago. Familiar faces, challenges, sometimes frustration, sometimes happiness, cold March wind, unpredictable April weather, too much trash everywhere, breathtaking landscapes from sandy beaches to deep forests, the first oranges and lemons just some of the realities of living in this land of contrasts – just some parts of the reality of living in Calabria.

Mojim malým “novoročným” predsavzatím bolo, že chcem žiť na ostrove – a takmer som ho naplnila: presťahovala som sa do Kalábrie, do takmer úplného konca talianskej čižmy. Kľukaté cesty ma viedli z jedného konca čižmy až na druhý, do môjho nového domova, Soverato Mariny.

Sú to dva mesiace, čo žijem pri mori a súčasne v horách, sú to dva mesiace, kedy sa z našej terasy pozerám na meniace sa farby Iónskeho mora, zakaždým meniaceho sa počas dňa zo sivej až po tyrkysovú. Dva mesiace nakupovania na miestnom trhu každý piatok a zastavovania sa na espresso v rovnakom bare, ktorý existuje už 20 rokov. Známe tváre, výzvy, občas frustrácia, občas radosť, studený marcový vietor, nevyspytateľné aprílové počasie, priveľa odpadu naokolo, dychberúca krajina od piesočnatých pláží až po husté lesy, prvé pomaranče a citróny – len niekoľko častí reality života v Kalábrii.

 

Dia Takacsova

Dia Takacsova

A photographer and visual storyteller seeking lesser told stories around the world. Originally from Slovakia but currently living in Calabria, Italy, I love the freedom of the open road and the smell of sea. Read more about me here.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.